4 czerwca 2021
Dofinansowania z PFRON
Zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze
Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Zarządzenie nr 2/2023
Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Mrągowie
z dnia 16 stycznia 2023 roku
w sprawie zasad rozpatrywania wniosków i wysokości dofinansowania do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku.
Na podstawie § 5 ust.4 Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie przyjętego uchwałą Nr 54/502/2016 Zarządu Powiatu w Mrągowie z dnia 29 marca 2016r., w związku z rozporządzeniem Ministra Pracy
i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ( t.j.:Dz. U. z 2015r. poz. 926 z późn. zm.) w 2023 roku zarządzam, co następuje:
§ 1
Przyjmuje się „Zasady rozpatrywania wniosków i wysokości dofinansowania do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku”, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik
do zarządzenia Nr 2 /2023
Dyrektora PCPR w Mrągowie
z dnia 16 stycznia 2023 r.
w sprawie zasad rozpatrywania wniosków
i wysokości dofinansowania do zakupu
przedmiotów ortopedycznych i środków
pomocniczych ze środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
w 2023 roku
Zasady rozpatrywania wniosków i wysokość dofinansowania do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku.
§ 1
- O dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne.
- Osoba niepełnosprawna lub jej prawny opiekun składa wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania na formularzach wniosków wraz z kompletem wymaganych załączników:
- kopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- kopią zlecenia lekarskiego, zatwierdzoną przez NFZ,
- fakturą zakupu z wyodrębnionym udziałem własnym i udziałem NFZ
w każdym czasie ( w ciągu całego roku kalendarzowego), w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie przy ul. Warszawskiej Nr 53 lub za pośrednictwem poczty oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).
Formularze wniosków dostępne są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie przy ul.Warszawskiej Nr 53, na jego stronie internetowej a także na stronie www.sow.pfron.org.pl.
3.Wnioski są rozpatrywane według kolejności ich wpływu, do wyczerpania środków PFRON w określonym planie finansowym na 2023 rok.
- W szczególnie uzasadnionych okolicznościach związanych z sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej wniosek może zostać rozpatrzony poza kolejnością określoną w ust. 2.
- Katalog przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, na które można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON określają przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie ( t.j.:Dz.U. 2021r., poz.704), w zakresie których Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje te świadczenia.
- W przypadku śmierci wnioskodawcy wniosek nie podlega rozpatrzeniu.
- Jeżeli wniosek został rozpatrzony pozytywnie a wnioskodawca zmarł, nie wypłaca się przyznanego dofinansowania.
- Od odmowy przyznania dofinansowania wnioskodawcy nie przysługuje odwołanie
w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
- Dofinansowanie nie przysługuje, gdy przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze zostały nabyte przez osobę niepełnosprawną przed dniem uzyskania właściwego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, tj. przed dniem uznania tej osoby za niepełnosprawną.
§ 2
Wysokość dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w 2023r. wynosi:
- do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
- do 150% sumy kwoty limitu określonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit z wyłączeniem aparatów słuchowych, gdzie dofinansowanie do jednego aparatu słuchowego wynosi:
- a) do 3 000,00 zł dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w wieku do 16 roku życia oraz w wieku do 24 roku życia młodzieży uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
- b) do 1 000,00 zł w przypadku osoby niepełnosprawnej dorosłej powyżej 18 roku życia, z zastrzeżeniem punktu „a”.
§ 3
Dofinansowaniem do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą być objęte przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze zakupione:
- w roku bieżącym na podstawie faktur wystawionych w roku 2023,
- w roku poprzednim na podstawie faktur wystawionych w roku 2022.
§ 4
Wnioski niezrealizowane w ciągu roku z powodu braku środków PFRON wraz z końcem roku 2023 tracą ważność i nie są przenoszone do realizacji w roku następnym.
§ 5
Pozostałe uregulowania dotyczące trybu postępowania i zasad dofinansowania zadań ze środków PFRON oraz wymagań, jakie powinny spełniać podmioty ubiegające się o dofinansowanie tych zadań, określa ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( t.j. Dz. U.
z 2023r. poz.100 ze zm. ) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ( t.j.:Dz. U. z 2015r. poz. 926 z późn.zm. ).
Bariery architektoniczne, techniczne i w komunikowaniu się
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych,
w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.
Bariery architektoniczne definiowane są jako wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Dofinansowanie tej bariery powinna otrzymać osoba niepełnosprawna, która ma trudności w poruszaniu się. Ponadto przeprowadzona likwidacja powinna umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić niepełnosprawnemu wnioskodawcy wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Bariery techniczne to przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.
Bariery w komunikowaniu to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i przekazywanie informacji.
Osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w każdym czasie.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier?
- na likwidację barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które maja trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują,
- na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych – mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności,
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.
Gdzie należy składać wniosek?
Pisemny wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się osoba niepełnosprawna składa w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie, ul. Warszawska 53, 11-700 Mrągowo.
Do wniosku na likwidację barier architektonicznych dołącza się następujące dokumenty:
1) kopię orzeczenia lub kopię wypisu z treści orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności: znacznego, umiarkowanego lub lekkiego, lub kopię orzeczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, lub kopię orzeczenia o niepełnosprawności wydanym przed ukończeniem 16 roku życia, lub kopię orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r.;
2) kopię orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą, w przypadku takich osób,
3) aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności (jeżeli rodzaj niepełnosprawności nie jest określony w orzeczeniu),
4) kopie orzeczenia o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą (w przypadku takich osób),
5) informację o dochodach Wnioskodawcy i osób zamieszkujących wspólnie z Wnioskodawcą (dochody netto z ostatnich 3 miesięcy),
6) udokumentowane prawo do lokalu lub budynku, w którym ma nastąpić likwidacja barier (wypis z ksiąg wieczystych, umowa najmu) oraz zgoda właściciela lub współwłaściciela lokalu lub budynku mieszkalnego na wprowadzenie zmian,
7) kosztorys szczegółowy wyszczególniający przewidziane koszty materiałów i robocizny,
8) aktualne potwierdzenie zameldowania na pobyt stały osoby niepełnosprawnej w lokalu lub budynku, w którym ma nastąpić likwidacja barier lub ksero dowodu osobistego,
9)dokumenty potwierdzające inne źródła finansowania zadania,
10) zaświadczenie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy,
11) kopię decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego, w przypadku jego pobierania,
12) kopię decyzji o przyznaniu świadczeń pomocy społecznej, jeśli takie występują,
13) kopię postanowienia sądowego lub notarialne poświadczenie o ustanowieniu opiekuna prawnego lub pełnomocnika,
14) projekt budowlany i pozwolenie na budowę ( w przypadkach gdy wydanie pozwolenia na budowę jest wymagane).
Do wniosku na likwidację barier technicznych i w komunikowaniu się dołącza się następujące dokumenty:
1) kopię orzeczenia lub kopię wypisu z treści orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności: znacznego, umiarkowanego lub lekkiego, lub kopię orzeczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, lub kopię orzeczenia o niepełnosprawności wydanym przed ukończeniem 16 roku życia, lub kopię orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r.;
2) kopię orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą, w przypadku takich osób,
3) aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności (jeżeli rodzaj niepełnosprawności nie jest określony w orzeczeniu),
4) kopie orzeczenia o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą (w przypadku takich osób),
5) informację o dochodach Wnioskodawcy i osób zamieszkujących wspólnie z Wnioskodawcą (dochody netto z ostatnich 3 miesięcy),
6) zaświadczenie o pobieraniu nauki ze szkoły lub uczelni- dotyczy os. uczących się,
7) dokumenty potwierdzające inne źródła finansowania zadania,
8) zaświadczenie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy,
9) kopię decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego, w przypadku jego pobierania,
10) kopię decyzji o przyznaniu świadczeń pomocy społecznej, jeśli takie występują,
11) kopię postanowienia sądowego lub notarialne poświadczenie o ustanowieniu opiekuna prawnego lub pełnomocnika,
12) potwierdzenie kosztu przedmiotów, urządzeń, o których dofinansowanie ubiega się wnioskodawca.
Wysokość dofinansowania:
Wysokość dofinansowania ze środków Funduszu na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych może wynosić do 95% kosztów przedsięwzięcia nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Podstawę dofinansowania na likwidację barier ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez starostę z osobą niepełnosprawną lub jej przedstawicielem ustawowym.
Formularze do pobrania:
- Wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Likwidacji barier architektonicznych w związku z indywidualny, potrzebami osób niepełnosprawnych.
- Wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Likwidacji barier technicznych w związku z indywidualny, potrzebami osób niepełnosprawnych.
- Wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Likwidacji barier w komunikowaniu się w związku z indywidualny, potrzebami osób niepełnosprawnych.
Sport, Kultura, Turystyka i Rekreacja
Dofinansowanie Sportu, Kultury, Rekreacji i Turystyki Osób Niepełnosprawnych
O dofinansowanie organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki na rzecz osób niepełnosprawnych, mogą ubiegać się dwie kategorie podmiotów:
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Warunki uzyskania dofinansowania:
Warunki pozytywne:
- prowadzenie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej
2 lat przed dniem złożenia wniosku, - udokumentowanie zapewnienia odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalnych do realizacji zadania,
- udokumentowanie posiadania środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
Wszystkie powyższe warunki muszą być spełnione, brak choćby jednego wyklucza wnioskodawcę z możliwości ubiegania się o uzyskanie dofinansowania.
Warunki negatywne
- podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległość wobec Funduszu,
- podmiot ten nie wykonał lub nienależycie wykonał umowę zawartą z Funduszem.
Wysokość dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych wynosi do 60%kosztów przedsięwzięcia.
Rozporządzenie wykonawcze Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25-go czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (jt. Dz. U. z 2014r. poz. 1835 z późniejszymi zmianami) nie wprowadza limitu w zakresie możliwości skorzystania z dofinansowania do sportu, kultury, rekreacji, turystyki. Oznacza to, że podmioty zamierzające realizować to zadanie mogą składać w danym roku nieokreśloną liczbę wniosków.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.
Wniosek o dofinansowanie składa się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie , ul. Warszawska 53, 11-700 Mrągowo, w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania.
Formularze do pobrania:
Pliki do pobrania
- Uchwała Nr XL/178/2021 Rady Powiatu w Mrągowie z dnia 26 marca 2021 r. (553.64 KB, pdf)
- Uchwała Nr 141/925/2021 Zarządu Powiatu w Mrągowie z dnia 20 kwietnia 2021 r. (64.95 KB, pdf)
- Uchwała Nr 149/985/2021 Zarządu Powiatu w Mrągowie z dnia 08 czerwca 2021 r. (38.54 KB, pdf)
- Uchwała Nr XLVIII2152021 Rady powiatu w Mrągowie z dnia 05 listopada 2021 r (2.28 MB, pdf)
- Uchwała Nr 17511632021 Zarządu Powiatu w Mrągowie z dnia 17.11.2021 r (1.76 MB, pdf)
- Uchwała Nr LVl2481202ż (1.38 MB, pdf)
- UCHWAŁA Nr 197 l t355l2022 (885.81 KB, pdf)
- Zarządzenie dyrektora Nr 6 (10.25 MB, pdf)
Metryczka
Wytworzono: | 2021-06-04 09:35 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2021-06-04 15:58 | przez: |
Podmiot udostępniający: | Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie | |
Odwiedziny: | 703 |
Rejestr zmian
- Brak wpisów.